Biyografi - Alper ÖZDİL

Kendim için ;

 

Hayatını, zekasal ve yaratıcı potansiyelini her daim en üst seviyede kullanmayı bir yaşam tarzı edinen, olabildiğinde çok fazla ilgi alanında, olabildiğinde hızlı bir şekilde, bilgi ve tecrübe olmayı günlük rutine oturtmuş ancak bu potansiyeli kullanırken dinginlik için gereken dengeden ödün vermeyen bir yaşam tarzına adamış, tüm uğraşları sadece sanat, düşünüş ve bilim içeren, daha fazla üretkenlik ve inovasyon için günde ortalama 4-6 saat uyuyan, öğrenmeye ve bilgiye tapan bir öğrenme ve inovasyon makinesi diyebilirim. Ayrıca eşit derecede eğlenceli ve gıcık bir eş ve baba olduğum söylenir ;)

1982 İstanbul doğumluyum (kimse İstanbul'lu değildir esasen nerelisin? 3 göbek İstanbul)

Lisans Diplomalarım (şimdilik) :

 

  • Jeofizik Mühendisliği

  • Felsefe

 

(Mühendisliğin gereksinimi olan analitik düşünme ve pratik çözümler üretme ile Felsefe'nin getirisi olan konsept düşünceler yaratarak diyalektik yolu ile çok yönlü tümevarım yapabilmeyi birleştirmek için özellikle bu iki alanda akademik eğitim aldım. Belki ilerde bir eşit ağırlık alanı bitirip seçip hem fen, hem sosyal hem de eşit ağırlık bölümü bitirerek hattrick yaparım. Ne dersiniz? :D )

kariyer nedir ki? sanat üzerine bir takım şeyler ...

Mezun olur olmaz (2004) Uluslararası bir IT devinde IT Services MEA Team Leader / IT Project Manager görevleri ile 16 yıl aktif görev aldım. COVID sırasında çeşitli sebepler ile bu uzun kariyerime ara verdim ve çocukluktan bu yana uzun dönem ilgi alanım ve kendi kendimi eğittiğim bir alan olan (diğer tüm ilgi alanlarım gibi) çizime daha fazla yönelerek, krizi fırsata çevirme arayışına girerken kendimi profesyonel olarak illüstratörlük yaparken buldum.

 

Hemen online sanat atölyemi açarak çocuk kitabı illüstratörlüğü ve fantastik karakter tasarımı/illüstrasyonu ve bir çok farklı dijital illüstrasyon hizmetini kapsayan

Dijital İllüstrasyon Hizmetlerimi başlattım.  2020 ve sonrasında yeni kariyerim bu oldu diyebiliriz.

Kısa sürede uluslararası alanda çok sayıda proje tamamladım ve tamamlamaya devam etmekteyim. Bunları incelemek için sanat sayfamı ziyaret edebilirsiniz ve kendi projeleriniz için iletişime geçip sipariş verebilirsiniz.

müzik

Diğer yandan, 7 yaşında mutlak kulak olmanın avantajı ile %100 burslu kazandığım konservatuara gitmemek için kurul önünde yanlış nota söylemek (ki bir mutlak kulak için bu zordur) maksadı ile kendimi attırarak, evde Piyano eğitimime devam ettim. Yine klasik müzik eğitimine devam etmek yerine kendi elektronik ve karanlık müzik stilimi oluşturabilmek için (evet 7 yaşında bunu istedim) bir synthesizer alarak gece gündüz seslerle oynadım. Gençlik dönemimde kişisel bilgisayarların evlerimize girmesi ile kendi kendimi dijital müzik prodüksiyonu üzerinde eğittim ve teknolojik gelişmeleri hep takip ettim. Bir çok beste yaptım ancak dosya saklama koşulları günümüzdeki kadar etkili olmadığından (internet olmadığından) çoğu yok olup gitti. Lisans eğitimi sırasında bu hobime ara vermek zorunda kaldım....Ta ki 2020'de ilk müzik albümüm olan Singularity Transformation' ı çıkarana kadar.  Bir kaç yıl öncesinde gerekli ekipmanları alarak, karanlık ve elektronik stilimi tekrar oluşturdum. Tüm bestelerim deneysel ve enstrümentaldir, kendimi sesler ile ifade edip, sesler vasıtası ile hikayeler oluşturmayı tercih ediyorum. Genel olarak tür bağımsız olarak sınıflandırılamayan stilimde darkwave, dark-ambient, cinematic, electronica, downtempo alt türlerinin etkilerini görebilirsiniz.

uygulama ve oyun geliştirme 

Kariyerime ve uzun dönem ilgi alanlarıma ilave olarak, teknolojiyi takip eden bir genç olarak yine kendi kendimi eğittiğim bir alan olan kodlama ve programlama hobimi, 2015'de bağımsız mobil uygulama ve oyun geliştirme stüdyomu açarak profesyonel bir ilgiye dönüştürdüm. Çok sık olmasa da ara ara geçmişteki parapsikoloji bilgimi (herkes hata yapar, 90'larda astrologluk yaptığım doğru) ve şimdiki bilimsel metodları ve bilgi dağarcığımı kullanarak küçük ölçekli uygulamalar geliştirmekteyim. Grafikler, proglamala, kodlama, marketing, bulaşık çamaşır hepsi bende.

pod yayını ve blog

Akademik eğitimim olan Felsefe alanında geleceğe yönelik bir çok proje fikrim var. Bunlardan birini COVID sırasında hayata geçirmeyi başarabildim. ENTP karakter tipimin yan etkisi olan mizah ve trolleme etkilerini sunumda barındıran ve içeriği tamamen bilimsel metoda uygun ve doğru bilgi veren bunu yaparken bizleri düşünmeye sevk eden

Sıra dışı bir Felsefe ve Psikoloji Pod Yayınım olan FİKİRDEMELER 'i başlattım. Henüz 3 bölüm yayınladım çünkü her işi kendim yapmak zorundayım. Her şey bende ya; bulaşık, çamaşır, çocuk bakımı. Yeter ya. Bari destek vermek için dinlermiş gibi yapın. Ayrıca benzer konularda blog yazıları yayınlıyorum. Gelecekte kitap projelerim de var. 

daha neler var da boşver.

Gördüğünüz  üzere hayatımın %99.9 luk kısmını sanat (görsel), müzik ve düşünüş içerikli işler doldurmakta. (nasıl vakit buluyorsun sorusuna yanıtım : vakit göreceli bir kavramdır ve hatta var olmayan bir olgudur, smart working ile multitask yapabilir ve birden çok yere kolayca, strese girmeden odaklanabilirsiniz ancak bunu yapabilmek için bir ön şart var: bilişsel fonksiyonlarınızın ana fonksiyonu dışadönük önsezi olmalı. Dışadönük önsezi olasılıklara saldırmak ister bu da gereksiz bilgiyi süzme ve minimum ihtiyaçlar için kullanma ve paralel işlere ve olasılıklara odaklanmayı bir ihtiyaç haline getirir. ) bu bakımdan tek bir şeyde ustalaşmak yerine, bu dünyadan göçmeden olabildiğince çok öğretiyi tecrübe edip, olasılıklarımı max. seviyede tutmak birincil amacımdır. Bu bağlamda birden çok uğraşta kolaca ve hızlı şekilde ustalaşabilmekteyim (4 gün 3 gece yeterli) ve ustalaştığım noktada onu tutku haline getirmek yerine ardıma bakmadan yeni bir ustalaşma konusu seçer ve bu devinimde hayatıma devam ederim.

Genel hobi ve uğraşlarımı göz önünde bulundurursak :

Bağımsız bir ;

Müzisyen

Sanatçı

Uygulama Geliştirici

Yazar

Düşünür

Podcaster

Yazar 

olduğum söylenebilir.

ikizler burcuyum

MBTI Kişilik Tipim ENTP

ennegram : 7w8 bazen de 5w4

IQ puanım : 20 ile 187 arasında bir yerde

BEN KİM MİYİM? 

alpertr.png