Jagged Alliance 2 (Jack Daniels İki)


RPG neydi?


RPG denilince fantastik evrenlerde (orta dünyamsı, post apokaliptik vs...) geçmesi gerektiğini düşünürdüm hep.

Bende bu algıyı kıran ilk oyun Jagged Alliance 2'dir (evet 2, 1 değil)


Hadi şimdi hep beraber 1980 sonlarına Diktatör Deidranna'nın yönettiği sözde Demokratik - Monarşik Arulco'ya doğru yola çıkalım. Hikaye mi lazım ?


1988'de başkan adayı Enrico Chivaldori popüleritesini ve şansını yükseltmek için Deidranna Reitman'ı kendine eş olarak alır. Deidranna, daha sonra sadece bir piyondan ibaret olmadığını göstermek ve tarihte diğer kadın figürlerin yaptığı gibi "Ay bu güç ve zenginlik az geldi bana, durun hele , daha çok güç ve zenginlik için şu güzelim ülkenin içine ediyim" diye yola çıkar ve Kocasının babasını (kayınpederini) öldürür.


Chivaldori korkusundan ölü numarası yapıp kaçar ve canını kurtarır. Deidranna ise "artık yönetim benim, tek adam rejimi olduğu ağlatacağım sizi" diyerek zaten aç ve susuz olan halkı daha da aç ve susuz bırakmaya and içmiştir.


Oyun, Enrico'nun sizi paralı asker olarak helikopter ile, Arulco'ya davet etmesiyle başlıyor. (aslında davet etmiyor tabii paramız neyse vermiş, servislerimizin bir bedeli var sonuçta, parayı peşin alınca paşa paşa geliyoruz.)
Tipini sevdiğim Deidranna

Inception (Bilgisayar içinde bilgisayar) Oyunun daha en başında biz oyunseveri (çoğul konuşuyorum çünkü eminim) en çok etkileyen şeylerden ilki, oyunun içinde kendi işletim sistemine sahip olan (sirOS) bir laptop arayüzü ile karşılaşmamız. Bu OS içinde email, web, dosyalarım gibi çeşitli gömülü uygulamalar ile oyunun bizi etkileşime sokması beni çok etkilemişti. Hatırladığım kadarı ile işe, authentication şifresi içeren bir email'i kontrol ederek başlıyorduk ve paralı asker A.I.M organizasyonun web sayfasına bu şifre ile login oluyorduk.
A Takımı


JA2 oynayan 80'ler 90'lar jenerasyonuna çağrışım yaptırıp akla ilk gelecek olan şey A Takımı olsa gerek.

Bize gelen emaili açıp, AIM'e (Association of International Mercenaries) girince, paramızın yettiğince birbirinden farklı yetenek puanları ve özel silah uzmanlıkları olan paralı asker takımımızı kurarak işe başlardık.

Smoke, Reaper, Lynx isimleri hala aklımdadır. Smoke öldüğünde ağlamıştım. Uzun süre hizmet vermiş olan takım arkadaşlarınız ile duygusal bağ içine girmemek imkansız.

Paralı askerler dışında oyun esnasında karşılaştığınız bazı karakterler de grubunuza dahil oluyordu. Tabii bunların yetenek puanları diğerlerine göre oldukça düşüktü ancak Arulco'da fazla adam hiçbir zaman göz çıkartmaz 😝

Bunlar dışında bu oyunu özel kılan başka bir sistem ise, ziyaret ettiğiniz veya kötü adamlardan temizlediğini köylerde Milis yetiştirebiliyor olmanız.

RPG of the Year 1999


JA2'nin 99'da RPG of the year olmasının haklı bazı nedenleri :

 • Zengin envanter ve özel karakter çeşitliliği

 • İzometrik yapısı içinde çevresel faktörlerin savaş'a olan inanılmaz etkisi;

 • Objeler ile siper alma

 • 3 seviyeli zemin, bina seviyesi, çatı seviyesi layer

 • doğrudan hit almasanız bile merminin başka bir objeden sekip hasar verme şansı- chance to hit sistemi)

 • Yere yatma veya oturma pozisyonu almak

 • Gece görüşün oldukça düşmesi

 • Helikopter ve kara araçlarının kullanılması

 • Zengin log sistemi

 • Stealth mod

 • Köylerde milis yetiştirme sistemiİşte böyle dedeler. Memories memories. Torunlarınıza anlatırsınız.

Hadi bakıyım görüşürüz.

42 görüntüleme